Menüü

Kokkuvõte

Sularaha on olnud ajaloos kõige vastupidavam ja edukam maksevahend. Inimestele meeldib sularaha lihtne kasutamine: sularahamaksed on kiired, sularaha väärtus on selge ja kõigi poolt aktsepteeritud.

Asutused suunavad teenuste eest tasuma järjest enam krediidiasutuste kaudu, tuues põhjuseks sularaha käitlemise suured kulud. Kui kaupluses tasub kaardimakseteenuse eest üldjuhul kaupmees, kes sularaha käitlemise vähendamise huvides kaardimakset klientidele võimaldab, siis näiteks riigiasutused on tihti pannud selle kohustuse kaardiga maksjale, jättes ühtlasi maksekohustusega isiku ilma makseviisi valikust.

Vaatamata sellele, et Euroopa Liidu õiguses on sätestatud sularaha vastuvõtmise kohustus, eksisteerivad Eestis seadused, mis piiravad sularaha kasutamist. Käesolevas artiklis käsitletakse eelkõige töötasu sularahas väljamaksmist ja sellega seotud problemaatikat ning lisaks õigussuhteid, mille üheks pooleks on riik, eeskätt pensionite, maksude, riigilõivu ja trahvide tasumist sularahas. Samuti vaadeldakse sularahamaksetele lisanduvaid tasusid. Kõik käsitletavad teemad on tihedalt seotud seadusliku maksevahendi määratlemisega ning selle regulatsiooniga Eesti õiguses.

Sulge

Sisenege veebiväljaandesse