Menüü

Kas ja missugustel tingimustel on võimalik autoriõigusega kaitstud teost generatiivse tehisintellekti puhul õiguspäraselt kasutada?

Autor:
Number 2024/6
Lk 436-446

Kokkuvõte

Generatiivne tehisintellekt (edaspidi ka mudel) võimaldab lihtsustatult öeldes vähese vaevaga luua erinevaid pilte, tekste ja muud loomesisu. Taoline võimalus on aga tekkinud seetõttu, et mudeleid on arendatud miljardite internetis leiduvate materjalide abil. Autoriõigusega kaitstud teoste kasutamisel mudeli treening- ja sisendandmetena võidakse kasutada autorile kuuluvaid ainuõigusi, mis võib endast kujutada autoriõiguste rikkumist autoriõiguse seaduse (AutÕS) tähenduses. AutÕS-s on kehtestatud mitmed vaba kasutuse erandid, mille järgi on autori varalisi õigusi võimalik teatud juhtudel piirata. Need AutÕS-s sätestatud vaba kasutamise erandid võimaldavad välistada autoriõiguse rikkumise. Juba mõnda aega on puudunud aga selgus, kas ja kuidas kehtiv õigusraamistik tehisintellekti treening- ja sisendandmete kasutamisele kohaldub.

Euroopa Komisjon esitas 2021. aastal ka ettepaneku Euroopa Liidu harmoniseeritud tehisintellekti käsitleva õigusakti loomiseks (tehisintellekti määrus). Tehisintellekti määruse üheks laiemaks eesmärgiks on luua stiimul, mis aitaks kaasa õiguste omajate ning tehisintellekti arendajate õiguste ja huvide kaitsele, sh treeningandmete õiguspärasele kasutamisele, kuid nii, et säiliks innovatsiooni soosiv keskkond. 13. märtsil 2024 võttis Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni esitatud tehisintellekti määruse ettepaneku vastu. Euroopa Liidu Nõukogu kiitis omakorda selle 21. mail 2024 heaks.

Käesolevas artiklis käsitletakse seda, kas ja millistel tingimustel on autoriõigusega kaitstud teose kasutamine generatiivse tehisintellekti treening- ja sisendandmetena õiguspärane. Selle käigus selgitatakse muuhulgas, kas tehisintellekti määruses olevad autoriõigusi käsitlevad sätted aitavad autoriõigusega kaitstud teose õiguspärasele kasutamisele generatiivses tehisintellektis kaasa.

Sulge

Sisenege veebiväljaandesse